USD
12°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Basketbolda Yabancı Kuralı Değişiyor

Basketbolda Yabancı Kuralı Değişiyor
23 Nisan 2018 07:40

Gelecek sezon Türkiye Basketbol Süper Ligi'nde yabancı kaidesinin değişmesi gündemde.

Gelecek sezon Türkiye Basketbol Süper Ligi'nde yabancı kaidesinin değişmesi gündemde. Lig de ve Avrupa'da oynanan maçlarda Türk oyuncuların az müddet almasından rahatsız olan Hidayet Türkoğlu ve TBF yetkilileri ve politiklerinde bu doğrultudaki isteği sebebiyle 6+2 6 yabancı kadroda 2 yabancı tribünde yabancı kaidesinde gelecek sezon farklılığa gitmeye hazırlanıyor.

YENİ KAİDE 4+2

2018 - 2019 sezonundan itibaren yeni kaidenin 4+2 4 yabancı sahada 2 yabancı benchde olması bekleniyor. Kulüpler artık tribün için yabancı alamayacaklar. Lig maçlarında ise sahada en az 1 yerli oyuncu bulunmak zorunda olacak. Bu kaideyle alakalı olarak kısa bir müddet içinde kulüplerden görüş alınması bekleniyor. Kulüplerden gelecek isteğe göre farklılıklar da olabilir.

KULÜPLER KAİDENİN DEĞİŞMESİNİ İSTEMİYOR

Kulüpler mevcut kaidenin başka bir deyişle 6+2'nin değişmesini istemiyorlar. Yabancı sınırlamasının yerli oyuncuların maliyetinin yükselteceğini düşünen bazı kulüpler bu mevzuda TBF'e negatif görüş bildirmeye hazırlanıyor. Ayrıca yabancı sınırlaması sebebiyle özellikle düşük bütçeli ekiplerin, büyük bütçeli ekiplerle rekabet etmekte zorlanacakları güzergahında çekinceleri olduğu gelen bilgiler arasında.

Değişik bir problem ise Avrupa Kupaları'nda çabada kulüplerin, yabancı kaidesinin değişip sınırlamanın gelmesiyle birlikte, galibiyetli olma mevzusunda kasvet yaşamaları. Özellikle Fenerbahçe ve Anadolu Efes'in bu noktada itiraz edebileceği söylenebilir.

Spor Toto Süper Lig Maç Neticeleri ve Puan Vaziyeti Kaynak: Skorer

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP