25°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Ayvalık tostu nasıl hazırlanır?

Ayvalık tostu nasıl hazırlanır?
19 Haziran 2016 08:00

Ayvalık tostu, bol malzemeleri ile beraber son derece doyurucu ve aynı zamanda da çok lezzetli bir tosttur.

Bol malzemeleri ile beraber son derece doyurucu ve aynı zamanda da çok lezzetli bir tost olan Ayvalık tostu, aperatif bir yemek olarak tüketilebileceği gibi, tek başına bir öğün olarak da yenebilir. Ayvalık tostunu evinizde çok kolay şekilde yapabilirsiniz.

MALZEMELER

Salam

Sucuk

Sosis

Dilimlenmiş kaşar peyniri

Domates

Kornişon turşu

Rus salatası

Ayvalık tostu ekmeği

HAZIRLANIŞI

Öncelikle malzemeleri dilimleyin. Sosis ve salamları çok ince olmayacak şekilde yaklaşık olarak 3-4 cm kalınlığında şeritler halinde doğranmalıdır. Ardından domates ve kornişon turşu da çok ince olmayacak şekilde dilimlenir. Burada dilimleme işleminde kalınlıklar tostu çok kaba gösterecek kadar kalın da olmamalıdır. Tost için kullanılacak olan kaşar içinde kalınlık 3-4 mm olmalıdır.

Malzemelerinizi dilimledikten sonra, salam, sosis ve sucukları, bir miktar sıvı yağ eklediğiniz bir tava içinde ayrı ayrı olacak şekilde sotelenir. Malzemeler çok fazla pişirilmeden tavadan alınır.

Diğer tarafta ayvalık tostu ekmeği tost makinesine koyulur ve ısıtılır. Ayvalık tostu yapımında normal tostta olduğu gibi ekmeğin üzerine fazla bastırılmalıdır. Ekmek tamamen ikiye bölünmemeli, ekmek arası şeklinde kesilmeli ve sucuk ile kaşar ekmeğin arasına koyulup, ekmek tost makinesinin içine koyulur.

Fazla bastırılıp hacmini kaybetmemesi için makinenin arasına maşa gibi alet koyulmalıdır. Kaşarlar erirken tost ekmeği üzerine hafif yağ sürülerek ekmek yumuşatılır ve ekmeğin yüzeyi yice kızardıktan sonra tost makinesinden alınır. Ekmeğin arası açılarak, sosis , salam, domates ve kornişon eklenir ve isteğe göre ketçap ve mayonez sıkılarak servis edilir.

 

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP