USD
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Aracınızın yakıt tüketimini azaltacak önlemler

Aracınızın yakıt tüketimini azaltacak önlemler
19 Mayıs 2018 03:46

Selman ÖZTÜRK / [email protected] Ne kadar iyi sürücü olursanız olun, bazen aynı marka ve model taşıtlarda dahi fabrika bilgilerinin üzerinde yakıt tüketimine sahip olabilirsiniz. Aynı modelde vasıtayı olan dostunuz, sizden çok daha az yakıt harcadığını söylediğinde kalbinizi.

Selman ÖZTÜRK / [email protected]

Ne kadar iyi sürücü olursanız olun, bazen aynı marka ve model taşıtlarda dahi fabrika bilgilerinin üzerinde yakıt tüketimine sahip olabilirsiniz.

Aynı modelde vasıtayı olan dostunuz, sizden çok daha az yakıt harcadığını söylediğinde kalbinizin/cebinizin sıkıştığı kesinlikle olmuştur.

Aracınızın yakıt tüketimini azaltacak önlemler

Panik yok! Taşıtta yakıt tüketimini eksiltecek pek çok faktör var. Bunlara dikkat ettiğinizde, vasıtanızın yakıt tüketimini eksiltecek ve cebinize azıcık olsun soluk aldırabileceksiniz. Haydi beraber bakalım.

LASTİK BASINÇLARI DOĞRU OLMALI

Vasıtanın yakıt tüketimini etkileyen başlıca sebeplerden biri, lastik havalarının fabrika bilgilerinden değişik olması. Taşıtlar imal esnasında, yol yakalayışı için en doğru lastik tazyikiyle test edilir. Bu PSI kıymetleri, vasıtanızı kullandığınız yarıyılda kesinlikle uymanız gereken bedellerdir. Genellikle sürücü kapısının eşiğinde yer alan metal bantta yazan bu bedeller, vasıtadan vasıtaya değişiklik gösterebilir. Şayet bu kıymetlere uyarsanız ve lastik havalarını sık sık hakimiyet ederseniz, yakıt tüketimini düşürmek olası.

Aracınızın yakıt tüketimini azaltacak önlemler

Lastik tazyiki düşük olursa, vasıtanın tabanla olan teması çoğalacağı için çekiş problemleri alana gelecektir. Çekiş problemi veya çekiş güçlüğü de yakıt tüketiminin en büyük düşmanı kalitesinde. Yapılan araştırmalar, düşük lastik tazyikinin yakıt tüketimini yüzde 10 oranında artırdığını gösteriyor.

Lastik hakimiyetleri kumpaslı olarak 15 günde bir yapılması gereken rutin operasyonlardan biri. Değişen hava şartları lastik tazyiklerini de değiştirir. Bu sebeple tazyik bedellerini sık sık hakimiyet etmekte fayda var.

Aracınızın yakıt tüketimini azaltacak önlemler

LASTİK KALİBRASYONU ROT VE BALANS AYARI

Lastik kalibrasyonu da yakıt tüketimini etkileyen başlıca faktörlerden biri. Yanlış hizalanan tekerlekler, vasıtanın yere temas eden tek noktası olan lastiklerin yuvarlanma süratini düşürür. Bu süratin düşmesiyle beraber taşıt hareket edebilmek için daha fazla efor harcamak zorunda kalır. Daha fazla efor, elbette daha fazla yakıt demek.

Aracınızın yakıt tüketimini azaltacak önlemler

Bu sebeple vasıtanın periyodik bakımlarında lastik kalibrasyonuna başka bir deyişle rot ve balans ayarına baktırmak gerekir. Sert girilen virajlar, bozuk yollar, süratli bir biçimde geçilen kasisler, taşıtlarda rot ve balans ayarının bozulmasına en çok tesir eden negatif vaziyetler olarak ön tasarıya çıkıyor.

HAVA FİLTRELERİ, BUJİLER VE MAKARALAR

Taşıtlarda bulunan hava filtreleri, periyodik bakımlarda kesinlikle değiştirilmesi gereken sarf malzemelerden biri. Tıkanmış hava filtreleri motorun hava akışını etkileyeceğinden, çekiş eforunu de düşürecektir. Çekiş eforu düşünce ne olacağını artık öğreniyorsunuz. Anlatmaya gerek yok.

Aracınızın yakıt tüketimini azaltacak önlemler

İşlevini muntazam bir biçimde yerine getirmeyen hava filtreleri takribî yüzde 8 oranında bir yakıt çoğalışına neden olur.

Vasıtanın yakıt tüketimini etkileyen sarf malzemeler arasında bujileri ve makaraları da sayabiliriz. Ateşleme sisteminin ana personelleri olan bujiler ve makaralar sıhhatli çalışamaz hale kazançsa yakıt sarfiyatını artıracaktır. Beceriksiz ateşleme çekiş eforunu eksilteceği için yakıt tüketimini artırırken, 'yakıtı fazla püskürtme' dediğimiz buji arızası da motorun gereksiniminden fazla yakıt püskürterek 'ham atmak' denilen eyleme neden olur. Bu vaziyette taşıt, fazla gelen yakıtı yakmadan dışarı atar.

Aracınızın yakıt tüketimini azaltacak önlemler

VASITANIN TAŞIYABİLECEĞİNDEN FAZLA YÜK BİNDİRME

Her vasıtanın muhakkak bir yükleme kapasitesi var. Taşıt ruhsatlarında da 'azami ağırlık' olarak belirtilen bu bedeller, vasıtaya ne kadar yük koyabileceğinizi belirtir. Taşıtta ne kadar ağırlık olursa, yakıt tüketimi de o oranda çoğalır. Bu sebeple vasıtaya afaki yükleri yüklemekten kaçının.

Araba üreticilerinin taşıt ağırlıklarını düşürme mevzusunda büyük gayret sarf ettiğini öğreniyoruz. Bu hummalı gayret de, vasıtaların yakıt tüketimini düşürebilmek için. Ne kadar hafif, o kadar süratli ve tasarruflu...

Aracınızın yakıt tüketimini azaltacak önlemler

SÜRÜCÜ PERFORMANSI DENKTİR YAKIT TÜKETİMİ

Vasıtanın yakıt tüketiminde asli rolü olan etmenlerden biri de sürücü performansı. Vasıtanızı hangi şartlarda nasıl kullanacağınızı öğrenmiyorsanız hemen cüzdanı cebinizden çıkarın, yakıt bitti!

'Ağır ayak' dediğimiz belirtiye sahip sürücüler, ayağını sanki bir ağırlık bağlanmışcasına gazın üzerine vazgeçiverir. Bu vaziyette taşıt ilk harekette her zamankinden daha fazla enerji tüketerek kalkışı asıllaştırır. Hatta çoğunlukla patinaj dediğimiz boşa tekerlek dönmesi hadisesine neden olur. Unutmayın, taşıt ne kadar yüksek devirde hareket ederse, yakıt tüketimi de o kadar fazla olur.

Aracınızın yakıt tüketimini azaltacak önlemler

Yüksek devirde olduğu kadar düşük devirde taşıt kullanmak da yakıt tüketimini artırır. Vasıtanızı iyi tanıyarak ona en doğru devirde vasıtayı kullanmanız gerekir. Bu sebeple vites geçişlerinin doğru zamanda yapılması çok ehemmiyetli.

MAZOT FİYATLARININ VAZİYETİ

Yakıt tüketiminizi en çok etkileyen etken ise mazot maliyetleridir. Maliyet ne kadar düşükse, yakıt tüketiminizin parasal kıymeti de o kadar düşer. Tabi bu sizin elinizde olmadığı için bu mevzuya hiç girmiyoruz.

Aracınızın yakıt tüketimini azaltacak önlemler

Kaynak: www.ensonhaber.com

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP