USD
19°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Anne sütünü azaltan besinler

Anne sütünü azaltan besinler
19 Haziran 2016 20:00

Belirli dönemlerde anne sütü azalır ve anneler bebeklerine sütlerinin yetmediğinden şikâyet ederler.

Belirli dönemlerde anne sütü azalır ve anneler bebeklerine sütlerinin yetmediğinden şikâyet ederler. Anne sütünün ne kadar önemli olduğunu bilen anneler bebekleri için ek gıdaya başlasalar da anne sütünün yerini tutmayacağını çok iyi bilirler.

Anne sütünün azalmasında beslenmenin büyük etkisi vardır. Belirli dönemlerde eğer anne sütünün azaldığını görüyorsa bazı besinleri tüketmemesi daha doğru olur. Anne eğer adaçayı tüketiyorsa sütü azalır. Bebek emzirme döneminde adaçayı içmemesi gerekmektedir. Anne sütünü azaltan diğer besinler nane, maydanoz, şeker kamışı, ararot, arpa ve arpa unundan yapılan yiyecekler, şalgam, mısır, salamura olan bütün yiyecekler, turşu, acı süs biberi, acı baharatlar, sirke, limon suyu, nar ekşisi anne sütünün azalmasına neden olmaktadır.

Anne bebeğini sağlığını düşünmek için bu besinleri tüketirken daha dikkatli olmalı ve daha sağlıklı beslenmelidir. Anne bebeğini emzirme döneminde tuz tüketimini de çok az yapmalıdır. Tuz anne sütünün azalmasına sebep olmaktadır. Doğal ve sağlıklı beslenme bilinçli olmaktan geçer. Anne adayı ya da bebek emziren annelerin daha dikkatli beslenmeleri gerekmektedir.

Nane ve adaçayının ne kadar masum olduğunu hepimiz biliriz. Ama uzmanlar anne olmak isteyen anne adaylarının, ya da yeni doğum yapış annelerin adaçayı ve nane tüketmemeleri gerektiği konusunda uyarıyorlar. Nanenin hamile kadınlarda düşüğe neden olduğu uzmanlarca söylenilmekte, nane tüketimini bir alışkanlık haline getirmemenin gerektiği de söylenilmektedir. Nane hem düşüğe sebep olmakta, hem de emzirme döneminde anne sütünün azalmasına neden olmaktadır.

Anne sütünün azalmasına tiroidin normal çalışmaması da sebep olmakta ama böyle bir sorunumuz yok ise kesinlikle beslenmemizden kaynaklanan sorunlar nedeniyle anne sütünde azalma görülür diyebiliriz.  Anne sütü bebek için en iyi besindir. Kendimiz ve bebeğimiz için sağlıklı beslenmemiz şarttır.

Bu nedenle bebeklerin gelişiminin doğru ilerlemesi ve özellikle vücut direncinin yeterli seviyede olması için bu konuya son derece hassasiyetle yaklaşmak gerekir.  Kendi başınıza uygulayabileceğiz yöntemlerin dışında da mutlaka bir uzmana danışarak sütünüzün azalmasına karşı gerekli tedbirleri almalısınız.

 

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP