USD
19°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Alp Buğdaycı

Alp Buğdaycı
02 Haziran 2016 09:10

21 Temmuz 1964 yılında Diyarbakır'da doğan Alp Buğdaycı, Haber spikeri ve seslendirme sanatçısıdır.

Halep'ten Antep'e göçeden ve sonra Diyarbakır'a yerleşen bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Alp Buğdaycı, İlk ve ortaöğrenimini Türkiye’nin değişik şehirlerinde tamamladı. ailesiyle İstanbul'a geldikten sonra 1981 yılında haftalık müzik dergisi HEY’de muhabirliğe başladı. Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü'nden mezun oldu. Marmara Ünv. İşletme, İ.Ü. Sanat Tarihi ve Marmara Basın-Yayın'ı bitiremedi ve bu okullardan atıldı.

3 yıl süreyle Ulusal Basın Ajansı’nda (UBA), United Press International'da (UPI), Türk Haberler Ajansı’nda (THA), Ekonomi, Belediye, İç politika ve Adliye muhabirliği yaptı. YeniGündem dergisinde röportajlar yazdı. Edebiyat Dostları dergisinde, 'Korkmaz Sönmez' müstear adıyla yazdı. Haftalık GölgeAdam gazetesinde Gençlik Sayfası hazırladı. Aynı yıllarda işsiz kaldıkça anketörlük yaparak Anadolu'yu gezdi.

1989 yılında sınav yoluyla TRT’ye “Redaktör Spiker” olarak girdi ve gazetecilik mesleğine, sesi ve seslendirmeyi de ekleyerek devam etti. TRT radyolarında spikerlik yaptı. TRT1'de yayınlanan Gökkuşağı programını hazırladı ve sundu. Diyarbakır radyosuna sürgüne gönderildi.

ÖZEL TELEVİZYONLARIN İLK HABER SPİKERİ

Televizyonu bırakıp Sinema-Tiyatro-Edebiyat çalışmalarına ağırlık verdi ve Tekand Studio'da oyuncu olarak bulundu.1996’da yayınladığı “Kan Sıcak Akacak” romanı, yayımından 1 hafta sonra, “halkın ar ve haya duygularını rencide ettiği” gerekçesiyle yasaklandı; 6 ay hapis cezasına çarptırıldı; cezası, “aynı suçu yeniden işlememek”, yani metni yayınlamamak kaydıyla, paraya çevrildi. İzleyen yıllarda yazdığı kitapları basacak bir yayınevi bulamadı. Hayatını reklam ve tanıtım metinleri yazarak ve dublaj yaparak kazandı.

2002-2005 yıllarında, seyahat ve kültür dergisi ATLAS’ta yazılar yazdı; bu dergi için, Romanya, Bulgaristan, İran, Hollanda, Almanya, Ukrayna gibi ülkelere ve Türkiye’nin başta dağları olmak üzere birçok bölgesine uzun yolculuklar yaptı. Bütün bu yıllar içinde, değişik dergi ve gazetelerde, röportaj, makale ve denemeler yayınladı.

Buğdaycı, 2001 yılında spikerlik mesleğine geri döndü. Ama bu kez ekranda değil, mikrofonda. Seslendirme Sanatçısı olarak sürdürdüğü meslek hayatı boyunca sayısız belgesel, reklam, tanıtım ve TV programı seslendirdi. Yönetmenliğini yaptığı, 2007 tarihli “Şehrin Arka Yüzü: Tarlabaşı” belgeseli, İZ TV'de ekrana geldi. 

Buğdaycı, 2 Haziran 2016 tarihinde yargılandığı Metris Cezaevi'nde vefat etti.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP