USD
24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Almanlar'dan Türkiye'ye bir kazık daha!

Almanlar'dan Türkiye'ye bir kazık daha!
13 Haziran 2016 15:10

Ermeni iddialarıyla ilgili tasarıyı kabul eden Almanya, Türkiye'ye aleyhinde bir adım daha atıyor.

Almanya, Türkiye'deki yatırımlarını dondurma yolunda. Alman Sanayi Federasyonu (BDI) Başkanı Ulrich Grillo da "Türkiye'de yakın dönemdeki gelişmeleri kaygıyla izliyoruz" dedi.

Almanya'nın önemli yayın organlarından Die Welt gazetesi, 1915 olaylarının 'soykırım' olarak kabul edilmesiyle gerilen ortam dolayısıyla Alman firmalarının Türkiye'deki projelerini 'buza yatırdığını' yazdı. Haber Sol'un aktardığı habere göre Die Welt, 'Türk-Alman ekonomik ortaklığının ciddi bir testten geçtiği' yorumunu yaptı. Gazetenin pazar baskısı olan Welt am Sonntag'da dün çıkan 'Alman ekonomisi (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan gerilemesinden korkuyor' başlıklı haberde Türkiye'de yaşanan terör saldırılarının üzerine bir de Almanya'nın 'soykırım' kararıyla gerilen ortam nedeniyle Alman firmalarının Türkiye'deki projelerini 'buza yatırdığı' belirtildi.

GEREKÇELERİ SIRALADI

Die Welt yaşanan sıkıntıların sebeplerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle bir Alman komedyene dava açılmasını istemesi, 'Erdoğan'ın Kürt politikası' ve 'Ermeni soykırımı' tasarısı olarak sıraladı.

"BEKLENTİLERİ HAFİF POZİTİF"

Haberde görüşlerine yer verilen Alman ekonomisi temsilcileri de, endişelerini paylaştı. Almanya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Dış Ticaret Direktörü Volker Treier, Alman firmaların 2017 yılı için Türk pazarındaki ekonomik beklentilerinin 'sadece hafif pozitif' olduğunu söyledi.

ORTA ÖLÇEKLİ FİRMALAR ETKİLENDİ

"Güvenlik durumu, iş dünyası temsilcilerinin faaliyetlerini aksattı. Dolayısıyla da projelerin uygulanmasını geciktirdi" dedi. Ancak yaşananlardan daha ziyade 'orta ölçekli' şirketlerin etkilendiği, büyük şirketlerin yatırım planlarını koruduğunu kaydetti.

"KAYGIYLA İZLİYORUZ"

Alman Sanayi Federasyonu (BDI) Başkanı Ulrich Grillo da, "Türkiye'de yakın dönemdeki gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Güvenilir bir çerçeve ekonomi için hayati derecede önemli. Yatırım kararları da buna bağlı" ifadelerini kullandı.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP