USD
27°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

50 euronun çehresi yenileniyor!

50 euronun çehresi yenileniyor!
16 Haziran 2016 09:13

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yeni 50 euroluk banknotu 5 Temmuz'da tanıtacak. Yeni banknot 2017 bahar aylarında tedavüle girecek.

Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) yapılan açıklamada, bankanın ve Euro Bölgesi'nin merkez bankalarının (Eurosistem), yeni Avrupa serisi 50 euroluk baknotu 5 Temmuz’da tanıtacağı ve yeni banknotu 2017 yılı bahar aylarında piyasaya sürmeyi planladığı kaydedildi.

Yeni banknotların makinelerde uyumlu hale gelmesi konusunda çalışmalar yapıldığı aktarılan açıklamada, "Banknot ekipman üreticileri, sektör birlikleri ve ECB, tanıtım tarihi itibariyle yeni 50 euroluk banknotun otomat, biletleme ve banknot kabul eden diğer makinelerde çalışmasını sağlamak konusunda bir mutabakat anlaşması imzaladı." bilgisi paylaşıldı.

EN ÇOK O KULLANILIYOR

Açıklamada ayrıca, 50 euroluk baknotun en yaygın kullanılan euro banknotu olduğu belirtilerek, dolaşımda 8 milyondan fazla 50 euroluk baknot bulunduğu ve bunun toplam banknotların yaklaşık yüzde 45'ini temsil ettiği ifade edildi.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP