USD
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

368 milyonluk çarçur parkı

368 milyonluk çarçur parkı
29 Nisan 2018 01:21

Metal Yapı Ev, Vatan Sokağı üzerinde bulunan 6 bin 400 metrekarelik arsayı 2012 senesinde Anlan ailesin­den 33 milyon 391 bin 659 liraya satın aldı.1996 senesine kadar lunapark, daha sonra otopark olarak kullanılan arazinin imar tasarıları 2014 senesinde İstanbul Megakent Belediye Mecli.

Metal Yapı Ev, Vatan Sokağı üzerinde bulunan 6 bin 400 metrekarelik arsayı 2012 senesinde Anlan ailesin­den 33 milyon 391 bin 659 liraya satın aldı.

1996 senesine kadar lunapark, daha sonra otopark olarak kullanılan arazinin imar tasarıları 2014 senesinde İstanbul Megakent Belediye Meclisi tarafından değiştirildi.

5 katlı otel ve ev projesi yapılabilecek hale getirilen arsayı 2016 senesinde Metal Yapı Ev, İstanbul İstanbul Büyük­kent Belediyesi'ne 368 milyon 923 bin 876 lira + Katma Değer Vergisi kıymetle sattı.

İstanbul Megakent Belediyesi'nin geçtiğimiz sene misyondan ayrı­lan başkanı Kadir Topbaş'ın FETÖ'den tutuklu damadıy­la ortak iş yapan Metal Yapı Ev, tasarı farklılığı saye­sinde dört senede 335 mil­yon lira kâr elde ederken, İstanbul Megakent Beledi­yesi üzerinde ne yapılacağı merakla beklenen arsayla alakalı çalışmalarını tamam­ladı.

SÖZCÜ'nün edindiği bilgiye göre, hemen yanın­daki Aytekin Kotil Parkı'nın alanı ile birleştirilecek araziye Adnan Menderes yarıyılında Vatan Sokağı Bulvarı inşaatı sırasında devrilen Simkeş Camisi'nin eşi inşa edilecek. Arazi üzerindeki lokanta ve mar­ket zincirine ait yapıları kısa bir zaman evvel deviren İBB'nin ilerleyen günlerde otopark ve cami projesi için ihaleye çıkacağı belirtildi.

Hüseyin Sağ

Hüseyin Sağ

Kadir Topbaş'ın ismi verilsin

İstanbul Megakent Belediye Mec­lisi'nin CHP'li abonesi Hüseyin Sağ, İBB'nin imar tasarısını değiştirerek kıymetini artırdığı bir araziyi satın al­masına onay veren Kadir Topbaş'ın isminin parka verilmesi gerektiğini söyledi.

“Kendisinin İstanbul'a kazandırdığı en kıymetli park burası. Bu sebeple ismi Mimar Kadir Topbaş Parkı olsun” diyen Sağ, İBB'nin büt­çesinden bu kadar büyük bir sayının bir firmanın kasasına aktarılmasının hesabının sorulması gerektiğini ifade etti.

Kaynak kasveti sebebiyle erişim ve altyapı proje­lerinin durma noktasına geldiğine dikkat sürükleyen Sağ, “Hem para yok diye kredi sürükleyip borçlanacaksınız hem de elinizdeki parayı böyle çarçur edeceksiniz. Yeşil alanları imara açıp satan İBB'nin adaleyesin­dan 368 milyon lira + Katma Değer Vergisi bir değer çıkartıp satın aldığı arsayı park yap­ması us alır bir vaziyet değil” dedi.

6 bin 400 metrekarelik araziye nasıl 368 milyon lira kıymet biçildiğinin söylenmesi gerektiğini ifade eden Hüseyin Sağ, “Emlak rayiç kıymetle­rine, İstanbul'un en merkezi bölge­lerindeki eş imar koşullarındaki arazilerin bedeline bakalım. Metrekaresi 57 bin lirayı aşan arsayı ancak gökdelen dikebileceğiniz Levent ve Maslak'ta ya da Boğaz'a nazır arazilerde görebilirsiniz. Şayet mesullerde azıcık vicdan varsa bu satış iptal edilmeli. Zira oraya hangi projeyi yaparsanız yapın 370 milyon lira kazana­mazsınız ” diye konuştu.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP