USD
25°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

32 milyon adet Twitter hesabı çalındı

32 milyon adet Twitter hesabı çalındı
09 Haziran 2016 15:24

32 milyon Twitter hesabı çalındı ve Deep Web aracılığı ile satışa sunuluyor.

Sosyal medya hesaplarının şifreleriyle ilgili uzmanlar uyarılar yaparken, kolay şifrelerin nedeniyle 30 milyonu aşkın Twitter adresinin çalındığı söyleniyor. Rus hackerların elde ettiği 30 milyonu aşkın Twitter adresi, Deep Web'den bitcoin'ler ile ve binlerce dolar karşılığında satılıyor.  ZDNet'in haberine göre son rakam 32 milyonu aşmak üzere ve bu hesapların büyük bir çoğunluğu satıldı. 

Hesapların şifrelerini tahmin edip satışa sunuyorlar

Hesapların çalınma nedeni olarak yine az tuş kombinasyonuyla belirlenen şifreleri olduğu gösteriliyor. Çalınan çoğu şifre, 1234567, Qwerty, password veya doğum tarihi gibi basit kombinasyonlardan oluşuyor. Bunlar hiçbir yazılım gerektirmeksizin sadece tahminlerle elde edilen hesaplar. Fakat "tahmin ile hack" hala en etkili yöntem sayılabilir.

Ayrıca biraz daha riskli bir durum var. İnsanların iş arama veya network sağlamak için kullandığı LinkedIn hesapları da Deep Web ortamlarından 2 bin dolar karşılığı satışa sunuluyor. 

 

Son olarak Twitter'ın açıklamasına göre, firmanın sistem olarak bir açığı veya güvenlik olarak bir endişeleri yok. Problem, basit şifrelerden kaynaklı.

 

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP